Ranní rychlovka s Jiřím Šedkem
Ranní rychlovka je podcast a blog orientovaný na oblast přímého prodeje, marketingu a vedení lidí. V první sérii (2016-2021) bylo natočeno celkem 200 epizod, které byly vysílány vždy živě na facebookové stránce Jiří Šedek. A nyní po 2 letech spouštíme druhou sérii!
Ranní rychlovka s Jiřím Šedkem
Jak proměnit svůj potenciál v úspěch?
To nejhodnotnější, co vám síťový marketing může nabídnout je transformace osobnosti a možnost být veden těmi nejschopnějšími lidmi v oboru. Toto odvětví má chuť vás neustále rozvíjet a jedna zásadní vlastnost, kterou bych doporučil každému osvojit si, je schopnost být koučovatelným.
Když jsem pracoval s lidmi v týmu, viděl jsem, že nezáleží tolik na tom, co už umí, ale kam jsou ochotní se posunout. Najít si někoho, kdo je tam, kde chcete být a umět mu naslouchat je klíčové. Pokud totiž správně nasměrujete a podpoříte potenciál člověka, který na sobě chce pracovat - přináší to skvělé výsledky.
Úspěch není o tom, co umíte dnes, ale o tom, jak jste ochotní pracovat sami na sobě.
Co se v epizodě dozvíte?
👉 Dozvíte se, jak osobní rozvoj ovlivňuje váš úspěch
👉 Proč je zásadní být koučovatelným
👉 Jak mentor zefektivňuje váš kariérní růst
👉 Proč je důležité chtít se naučit něco nového i po letech zkušeností
Přátelé, krásný den. Sledujeme vás. Vítám u další epizody Ranní Rychlovky. Dneska bych to uvedl větou i diamant se musí obrousit, aby nabil na hodnotě, co to znamená. V dnešním díle vám řeknu, jakým způsobem vytěžit to nejhodnotnější, co vám n Vás jako projednotlivce. Takže pojďme přeskočit 3D hru a pojďme rovnou k tématu. Krásný den. Ještě jednou vítám vás u další epizody podcastu Rani Rychlovka. Dneska se pustíme trochu více do osobního rozvoje, protože za mě nejhodnotnější věc, produkt nebo služba, co můžete v rámci sitového marketingu získat, je transformace osobnosti. Co jsem si zamiloval na sitvém marketingu, tak je to, že tohle odvětví má chuť, vás rozvíjet a transformovat. Když to přidovnám, já mám jako hlavní podnikání sítěvý marketing a tam nabírám obchodní partnery. Pak mám firmu, kde mám zaměstnance. V čem je rozdíl? Když beru zaměstnance, tak ho naberu na určitou pozici. Chci, aby ty věci už uměl nebo si vám měl zkušenosti, a platím v vozovkách za doručení. Když v siťovém marketingu naberu člověka do týmu, tak až tak neřeším, jestli ty zkušenosti má nebo ne, ale jaký má potenciál. Velký rozdíl V zaměstnání. Beru člověka na konkrétní pozici, neřeším jeho nějaký celkový rozvoj osobnosti. Mě zajímá, aby ten člověk zvládal svoji práci, aby nevznikalo nějaké toxické prostředí v tom pracovišti. Víc, mě nezajímá, když ten člověk dělá svoji. Ano, jsou pozice, kde očekáváte nějaký profesní růst, ale jsou pozice, kde ne. Takže, pokud ten člověk ve svém volném čase na své náklady se nějak dál neposouvá, já nemám chuť, to řešit. Proto v mnoho firmách jsou lidi, kteří jsou znamená, zamrzlí v té kariéře, protože oni sami na sobě nepracují a jich zaměstnavatel nemá chuť, do nich investovat peníze.
Speaker 1:Věřte, v cítivém marketingu, když se vezmu člověka do týmu a já v něm vidím potenciál, neřeším. Mě zajímá, jak ten člověk je lidsky nastavený a jaký potenciál v něm vidím. Mě zajímá, jak řešil v minulost nějaké problémy, jak v tom životě šel a s čím se setká, jak ty věci překonal. Když ten člověk je dobrá osobnost, tak ho ty profesní věci doučím já. To znamená, jsem ochotný, do něho investovat. Svůj čas rovná se peníze, a toho člověka si takhle jako vytvarovat. Takhle to třeba děje.
Speaker 1:Ok, možná velký firmy, které mají nějaké tréný programy nebo stáži, kde si vyberou ten zajímavý materiál, zbytek vyhodí. Jinými slovy, v sítěvém marketingu celý ten tým má motivaci, vás rozvíjet. Protože když bych vzal jako zaměstnance obchodníka nebrali jsme se o klasických zaměstnancích, ale o obchodních zástupcech tak on má nějaký fixní plat a nějakou provizní část Jako zaměstnavatel. Peníze jdou ke mně a já mu něco zaplatím Podle toho, jak mně se to vyplatí, je tak To znamená, čím víc on od té firmy přinese a já mu méně zaplatím, tím mi zůstane víc. Chápete ten vztah? Protože když mi řekne, že vydělává peníze, tak se na zaměstnání peníze nevydělávají, tam se přidělujou.
Speaker 1:Ve většině firmách má obchodní ředitel šéf takovou moc, že kdyžde si do firmy 100 000, já mu řeknu hledaj, bořivoj, dám ti desítku tvoje provize, ale tohle si to musím spočítat, a čím mínimu zaplatím, aby on byl ochotný, tu práci ještě stále dělat, tím je víc zůstan. Když to vzítíme v marketingu je tam provizní schéma, která říká Jiří, když donese Bořivoj 100 000 do sítě, do firmy, první odměna jeho, a vy dostanete to, na co on už nemá nárok, co si v rámci těch podmínek nesplnil. Takže tady není moje motivace, aby přinesl co nejvíc, a já jsem ho udržel na co nejmenší kvalifikaci. No, kvalifikaci, profesní způsobilosti, kompetenci a no. Pak potřebuji tlačit nahoru, táhnout ho nahoru, aby on přesl co nejvíc peněz do toho biznisu, aby jeho odměna byla co největší, protože čím je větší jeho odměna, tím je větší ta moje odměna.
Speaker 1:Jestli mi rozumíte opačný vztah, tady chci zaplatit co nejmén, když on nevydělá nic. Já taky ne. Proto bych doporučoval úplně každému člověku, aby prošel sítěvým marketingem v rámci profesních zkušeností. Neříkám, aby v tom úboru zůstal, aby to bylo pro něho na celý život, ale aby tím prošel, protože co zatím mám zání, pokud se jedná o nějakou stabilní, zavedenou firmu, kterou vedou profesionálové Já to často zmiňuju, ale mnoho firm vedou oblasti financí S pár lidmi z financí se znám, byl jsem i na pár akcích, konferencích, co pořádají třeba pro své partnery myslím ty z té sítě A opravdu se mi líbí, jak se věnujou lidem.
Speaker 1:Te se finance v životě úplně vyhnuly. Já jsem nikdy v žádných financích nebyl, ale když vezmu, jaké blbosti jsem dělal na střední škole, na vysoké. Škoda, že to tenkrát nějak mi nepřišlo do života, protože to vzdk to jenom zaplatí aktivitou a nemusí nestovat 10 000 do nějakého školení a podobně. Tím pádem, když člověk se na to podívá tímhle způsobem, protože každý z nás žeho zná diamanty, diamanty jsou jedny z nejdražších drahokamů. Ale když v přírodě, tak jako nemá úplně tu největší hodnotu. Když ho najdete v surové formě, tak není nejcennější.
Speaker 1:Jeho hodnota se zvedne tím, když mu dáte nějaký konkrétní tvar nebo nějakou podobu, obrousí se. Nejsem úplně na diamanty, ale takhle nějak to funguje. Proto i kvalita těch lidí se zvedá, když oni v sítě a marketingu na sobě nechají pracovat ten systém vzdělávání. Jenomže, když se teda diamant musí obrousit, čím se ten diamant brousí? Otázka do pléna, čím se brousí diamanty To jsem si náhodou vykulil, než jsem dělal tenhle podcast. To je, čiž diamant se brou s jiným diamantem, něčím stejně tvrdým.
Speaker 1:Jinými slovy, kdy v rámci zvětšového marketingu máte takové dva aspek živýma setkáníma, coachingama ve skupině a podobně, podle toho samozřejmě, jak jste aktivní, protože samozřejmě, čím jste výští, máte víc individuální přístup. A potom je tam osobní mentoring člověka, který vás osobně vede. Tohle je nejhodnotnější věc na sítěvém marketingu z mého pohledu, jak vás ten obor dokáže vyformovat. Vemte si, že byste přišli do nějaké obchodní struktury, do nějaké klasické firmy, korporace, a teď tam je třeba nějaký CEO, nějaký obchodní ředitel. Myslíte, že vás tenhle člověk bude mentorovat osobně Reálně? Hypoteticky určitě, ale reálně Bude CEO, to znamená nejschopnější člověk v té firmě, vám osobně dávat svůj osobní čas a koučovat vás. Asi úplně ne.
Speaker 1:V cvětě marketingu máte možnost dostat se k těm nejschopnějším lidem a oni vás přímo osobně můžou mentorovat, a vy za to platíte pouze aktivitou. Vyvezmu třeba vztah Můj mentor, sandro Cazzato. On je v Itálii, možná je ve Švýcarsku. A je Sandro Cazzato, on je v Itálii, možná je ve Švýcarsku, a je to momentálně podle Business for Home, takže podle důkazů, ne podle jakých pocitů.
Speaker 1:Nejlepší vydělávající sitař v Evropě Ve všech firmách oborů A každé dva týmem. jaké věci se tam vyskytují, kam ten biznis dá škálovat, a já za to platím. Výsledkama, to znamená, doručím výsledky. Tým roste, ale je tam nějaká meziprovize. Ale když vezmu co mu v vozovkách, platím za ty vozovkách čtyři hodiny měsíčně osobního coachingu samozřejmě.
Speaker 1:Pak jsou ještě nějaké webináře, eventy a podobně. Pak jsme měli nějaký osobní čas, kdy jsme spolu třeba byli tři dny v kuse. Kdybych měl coachovat, tak vemte se na to. Ten člověk vyděl, kterou můžu platit za osobní coachingy pade na hodinu. To jako kvíkablně jak nejsem.
Speaker 1:Proto, když bych dnes začínal sítě marketingu, tak věc číslo jedna, kterou bych udělal nešel bych nutně po produktu, po firmě, po nějaké konkrétně nabídce marketingu, ale našel bych si lídra, kterého já osobně uznávám. Tím člověkem bych se seznámil. Chvilku bych toho člověka chtěl vědět pracovat, než do toho biznesu vstoupím. Ale šel bych tam pro osobní rozvoj.
Speaker 1:A dost lidí se tomuhle brání, že oni přijíždou z těchto marketingů a oni se nic vlastně učit nechtějí. Oni všude byli, všechno znají Za. Je to hrozná škoda, protože čím dál jsem tohle oboru, tím více považuji za koučovatelného. Jak poznáte, že je koučovatelný? Dám příklad Máte v týmu člověka, kterému se tři měsíce nedaří, oslovuje lidi, dělá aktivity, ale výsledek nic moc.
Speaker 1:Ať to s tím člověkem chcete probrat, říct OK, a nevím, ať se z někoho se nedotknul, třeba Zuzko. Zuzko, já jako v tým myslím, že nemám osobně Zuzko, pojďme spolu projít jednotlivé kroky tvého obchodního procesu, ať zjistíme, co se dá zlepšit, aby se zvedla úspěšnost. A teď reakce Zuzky No ne, já to dělám všechno prostě podle těch skriptů, já to dělám všechno správně. To lidi nějak reagují nebo tomu zdrahí. Rozumíte, aby ona řekla jo, budu ráda, a šli jsme krok po kroku. Tak ona podá vysvětlení, proč se to děje.
Speaker 1:A ten člověk má na všechno zdůvodnění No, to je proto, a to je tak. A jiná firma má ten parfém. No, víte, on není kulatý, ale hrnatej. Proto to Ten člověk, cokoliv mu řeknete, tak se od něho odráží. Co s tím chcete dělat? Nekoučovatelný člověk v týmu je hotová pohroma.
Speaker 1:Ten člověk vám takhle může znegovat i zbytek vašeho týmu, protože máte třeba nějaký společný coaching. A to je ten člověk, který nemá výsledky a kde se není ochotný učit. Rozumíte ono jako když ten člověk osloví 100 lidí a nic z toho nemá, žádné výsledky, je to celkem jedno, protože ten člověk udělal. Když člověk dělá tu chybu Převážně moje zkušenost Když máte někoho, kdo má fakt na prd úspěšnost, ale je ochotný poslouchat, vnímat a nemá na všechno odpověď, tak ten člověk po pů super výsledky.
Speaker 1:Já jsem tohle přesně dělal, když jsem začal sítit ve marketingu. Hned dál bych si za to obrovskou facku jak mohli. Tak jsem první půl rok já jsem měl z vás nejchytřejší. Na všechno jsem měl zdůvodnění, ale výsledky nic moc. Ano, nějaké tam byly, ale já jsem dělal mraky schůzek, mraky aktivit, ale úspěšnost nic moc. A teď někdo mi něco vysvětloval a já jsem no víš, ale to je tak a to je tohle, a já to dělám takhle.
Speaker 1:Dneska, když bych, víte, mohl být taková ta zlatá mužka, sedl bych na drž hubu, prostě poslouchej. Dnes ve svým výstřelku z mládí, tak jenom usmívám a beru to jako takovou mladíckou neskušenost. Takže, přijít do tohodle oboru s mentalitou, že se jdu učit, že se jdu nechat opracovat, že se jdu nechat obrousit, protože logicky, pokud chcete mít sparinga, někdo do vás bude rozvěd, ten člověk bude mít odlišné názory. Proto třeba já, když jsem šel teď do posledního podnikání do Shoganu, tak já jsem řekl Sandrovi Sandro, já se přišel učit, jak ten biznis dělat jinak, abych byl lepší líder, lepší obchodník, lepší marketer a šlo to rychleji. A on tak jako na mě pokývil, že tenhle druh rozhovoru ještě s moc lidma neměl, že by přišli s tou.
Speaker 1:Paradoxně, že čím dál v tom biznise jsem, tím víc věcí mě zajímá, tím mám víc tendence, se lidí ptát než mluvit. A dřív jsem měl někoho který mi řekl víte, jirko, já oslovuju lidi, ale to vví lidí. A oslovila se a bacha, půl tři ty stranou, kolik lidí oslovila, říká. Já jsem oslovila spousty lidí a říkám o konkrétně, můžete mi ukázat ty konverzacedo? mi neodepíše, nikdo mi nereaguje, a já říkám čím si to vysvětlujete, čem to podle vás je?
Speaker 1:Protože evidentně ten mizis funguje. Lidi mají výsledky. To, že vy je nemáte, tam bude někde zakopaný pes. Čím se to vysvětlujete? A já, než tomu člověku něco začnu říkat, zjistím, jestli ten člověk je koučovatelný.
Speaker 1:Jestli ten člověk řekne no, víte, protože špatný město, špatná země, je to vina manželky, je mu man a ještě nemáme psa, proto ta úspěšnost není taková. A nebo ten člověk no, víte, jirko, nad tím se lámu hlavu už tři dny, a jsem ráda, že můžeme ten proces spolu probrat, aby jsme zjistili, kde je zakopaný pes. Jestli ten člověk si dá refleks a řekne aha, tak, ta firma evidentně funguje. Takže musí někde být problém u mě, protože kdyby to nefungovalo, globálně ta firma asi neexistuje. Když ten člověk je ve fázi, když si řekne ono to anebo já, já musím něco zlepšit, já se musím posunout, aby to mně lépe fungovalo, to je dost tvrdá lekce, ale podle toho poznám, jestli ten člověk vůbec je koučovatelný.
Speaker 1:Proto, i když byste vy chtěli lépe využít potenciál, tohle oboru pro sebe, ano, jak říkám, peníze jsou důležité, zkušenosti jsou důležité, vypadáte, zkušenosti jsou důležité. Ale hodnota osobního mentoringu, kdy má někdo na nějaké úrovni chuť motivaci, vás mentorovat a rozvíjet krása, ale aby se tohle setkalo s pochopením a dalo to smysl, tak musíte být oba připravení. Ten líder musí vidět ve váš potenciál a mít chuť, do vás investovat čas, a vy musíte ukázat, že jste toho hodní. Jak se říká když je žák připraven, učitel se objeví. Tak to je přesně ono. Já třeba, když jsem v týmu a mám různé spolupracovníky na různých úrovních někdy první, druhou, třetí linii, podle toho, s kým jsem v kontaktu v tom týmu Já jsem jako včelka, létám z květu na květ a zjišťuji, kdo je připravený na nějaký růst.
Speaker 1:Samozřejmě ka Já u toho člověka to otestuju, protože moje hodina stojí nějaké peníze A já vyhodnocuji, jestli se mi investici do tohohle daného týmu vyplatí. Na meziprovizi Já do toho člověka investuju dva měsíce svého času, třeba týdně spolu mluvíme, ten člověk dělá svoje. To totiž znamená, my máme většinou tendence očekovat, až něco. Někomu řekneme, že dojde k nějaké korekci chování, nemusí, nemusí. Takže já osobně neinvestuju osobní čas do každého člověka ze svém týmu.
Speaker 1:A proto, když třeba slyšíme různé příběhy lidí, kteří přichází k nám do týmu a mají už třeba se zítějákem zkušenosti, tak oni víte, jirko, a mě se tam nikdo nevěnoval v tom týmu a víte to, a prostě zvrací na lidi z jiných networků, na tohle bacha, protože ten člověk pak, jak bude odcházet od vás, tak ji bude zvracet. Jo, jako zkušenost Můj tip na budování osobní značky myslím, že se do toho člověka nikdo neinvestoval, proč ten člověk nebyl hoden, investit se od nějaká lídra. A ten člověk řekne víte, já jsem byl v tom týmu a pod tím člověkem víte co? a my se mezi sebou známe. Když ten člověk už dělá network nějakou dobu, tak už se známe mezi sebou. Tím pádem říkáš no, víte, jirko, já jsem byl pod tím a tím v té a té firmě. Zna se toho člověka znám osobně. Já jí to neřeknu, že jo, ale já vím, co to za člověk vydělává, dlouhodobě 2-3 kg měsíčně zas. To není pitomec.
Speaker 1:Ten člověk ví, jak tu práci má dělat. Tam už nespadnete. Takže ten člověk přijde s t v rámci cítivého marketingu, touhle formou, o které mluvím. Aby vás někdo zkušený takhle v muzovkách strategicky rozvíjel, vyžaduje to určité nasazení, určitý způsob chování a hlavně zpětnou vazbu. Pohná než zpětnou vazbu, spíš korekci chování. Ale odměna za tohle Čas Vy jste schopni o desetiletí zkrátit dobu učení.
Speaker 1:Protože když třeba já osobně mám lidi v první linii, a mám lidi, jak to říkám, a++, lidi, kteří jdou do sitiáku s záměrem, aby se tím živili, řeknu Jirko, když to vydělá tolik a tolik, končíme své práci, zabalím firmu, prodám ji a jdu dělat si ťák. Tak já tím, že už jsem za tě dělal nějaké chyby, nějaké věci jsem musel třeba prožít dvakrát, třikrát, než mi tam udělalo to klik. Když se člověk říká chyba, náhoda, že jo, co se mohlo stát. Když se tam dostane po t člověku, tu zkušenost můžu přenést. Samozřejmě některé věci nejsou přenosné, ale příklad tomu člověku se to stane poprvé, a mně se to stalo už pětkrát. Tak když ten moment, kdy se mu to stane poprvé, spolu rozebereme, ale když zahledáteělat v tom týmu, aby se to neopakovalo. Takže ano, ten člověk musí třeba do toho bodu dojít.
Speaker 1:Říkat tomu člověku něco, co ještě neprožil, je někdy složité před ničím ho v o 500 lidí v týmu, ale třeba jenom 50. Takže tomu člověku se dramaticky zrychlí cesta k úspěchu. A když to vemu, tak čas je to nejdražší dneska, protože časy jako díny můžete koupit. Můžete vybudovat nové týmy, získat nové lidry do týmu, nové klienty získat. To je jedno. Prostě svět je nafukovací, to je dost pro všechny. Ale co Nekoupíte, je čas. Proto já osobně tohle považuju za nejhodnotnější.
Speaker 1:V rámci sítivého marketingu je to nejvyšší formě odměny, kterou můžete získat, že máte možnost stavit osobní čas a nechat se mentorovat od těch nejvýkonnějších lidí, kteří vás k sobě přímo pustí A hlavně mají motivaci, vás rozvíjet. Já, když to vezmu, já jsem v. A teď si někdo zaplatil můj čas a řekl, že třeba řeší tady tenhle problém. Jednou mi jedna paní řekla, že mi dá moji hodinovku, že vyberte tolik na hodinu.
Speaker 1:Říkám to není za hodinu. A ona a za co? To je za to, že vám dokážu během hodiny vyřešit problém, ve kterém se točíte dva roky. To je ta cena. A že to zvládnu za hodinu, to je druhá věc, to je ta zkušenost.
Speaker 1:No, a tímhle říká víte, jirko, mně se v týmu děje tohle a tímhle, co s tím? A moje otázka vemte si teď na vás. Ten člověk za hodinu chce, abych o tomhle s ním mluvil. Ona mi řekne co se děje a proč se to děje, tak, když ví, čím to je, k čemu mě potřebuje. Ona přišla vlastně na konzultaci, ale není koučovatelná, protože když rozumíte, řekne víte, jirko, mně nejde auto a je tam rozbitej tenhle díl.
Speaker 1:Říkám tak, proč nevněníte? Chápete To, co si ten člověk, třeba my situaci, že oni přijdou s problémem, který oni ví, proč to tak je. Oni mi ještě vysvětlí, jak to mají řešit, kdyby to teda děje. Mně už ne, mně se vůbec nikdo nedělal, ani třeba. Takže logicky jsem v téhle věci dál. Ale on mi to př bude řešit takhle, tak jo.
Speaker 1:No, můj otázka, proč to říkám? dokážu toho člověka za hodinu někam posunout? Asi úplně ne. Víte kolik hodin hodin propovídáme si mi kolegy v týmu, abych nějakou věc vysvětlil? Jsou desítky h měsíčně. Kdyby jenom třeba příklad týdně. No, určitě 8 až 10 hodin týdně. Já jenom mluvím se svými kolegy v týmu, a nikdy to trvá, než toho člověka přes něco přenesu.
Speaker 1:Proto ten osobní čas a ten osobní zájem je naprosto unikátní, a tímto bych chtěl každého z vás vyzvat pokud jste v srdíle marketingu, najděte si mentora ve vašem týmu, někoho, kdo je tam, kde chcete být i vy, kdo má výsledky, jaké chcete mít i vy, protože v ten moment se ten biznis naprosto změní. Ale jak říkám, je moc důležité, do toho biznisu jít s tím, že chcete se něco nového naučit. Pokud se promiňte, člověk, který všude byl, všechno znal, všechno má odu není rady, a kdo neposlouchá, tomu není pomoci. Protože co jsem vypozoroval za poslední dva roky tvrdá lekce. Tady se mohli požít na nějaké reelsko, třeba to bylo dobré.
Speaker 1:No, jsou tři typy lidí Jedni, kteří se dokážou poučit z vlastních chyb, říkají aha, tohle byla blbost, to už neudělám. To jsou ti průměrní, ti nadprůměrní se dokážou poučit z cizích chyb, dokážou vidět lidi v okolí a �ělat nebudu. To je vlastně blbost. Takhle máte třetí tip, na který se nepoučí ani z vlastních chyb, že dělají furt do kola ty stejné blbosti. Nefunguje, to nemají výsledky. Ale vám vždycky vysvětlí, že oni to dě, protože nás, když někdo neposlouchá, ani sám sebe na to, že někoho jiného jak chcete pomoct, tak jo, pro dnešek si myslím, že to bylo dost vyčerpávající. Díky za pozornost, a uvidíme se u dalších epizod. Ahoj.