Ranní rychlovka s Jiřím Šedkem

Jak efektivně aktivovat nováčky

Jiří Šedek Season 2 Episode 228

Jak zajistíte, že noví členové vašeho týmu nejen zůstanou, ale také prosperují? V této epizodě podcastu "Ranní Rychlovka" sdílíme osvědčené strategie pro onboarding a startování nových členů v síťovém marketingu. Podělím se o své osobní zkušenosti a praktické rady, jak efektivně přivádět nové lidi do týmu a jak zajistit jejich aktivní zapojení a rozvoj. Představujeme tento proces jako výchovu dítěte – registrace nového člena je jen začátek, ale klíčový je správný přístup a podpora, aby zůstali a prosperovali. Prozkoumáme také, jak se vypořádat s problémem, kdy noví členové týmu rychle odcházejí, a jak se učit z vlastních chyb.

Ve druhé části epizody se zaměříme na efektivní komunikaci a začlenění nových členů do týmu. Zdůrazňujeme důležitost strukturovaných otázek při úvodních setkáních, které nám pomohou pochopit motivace a očekávání nováčků. Diskutujeme také o rozdílných přístupech podle úrovně jejich zkušeností a významu pravidelných a jasně domluvených schůzek pro předejití nejistotě a obavám. Dozvíte se, jak klíčová je adaptace a důsledné plánování následných kroků, což přispívá k jejich jistotě a motivaci. Připojte se k nám a zjistěte, jak budovat stabilní a efektivní tým v síťovém marketingu.

Speaker 1:

Krásný den. Pokud děláte seťový marketing a už jste zjistili, že někoho do týmu přivést a mít aktivně rozvíjící se tým jsou dvě naprosto odlišné věci, tak dnešní díl je 100% pro vás, protože se budeme věnovat právě onboardingu a startování. Pojďme na to. Zdravím vás ještě jednou tady, jiří Šedek, vítejte u dalšího dílu podcastu na Něrychlovka. Dneska máme spolu téma, která je tak trošku na zakázku, protože za poslední týdny jsem s dost vás konzultoval téma OK, jirko, zaregistruji lidi do týmu, ale tam to většinou i končí. Kde je chyba? jestli je v těch lidech, ve mně, co dělám blbě? No, pojďme to trošku víc rozpitvat.

Speaker 1:

Pokud děláte sítěvý marketing, tak jste možná zpočátku měli obavu, jestli se vám vůbec podaří, někoho do týmu přivést. Jak už jste někoho do týmu přivedli, tak jste zjistili, že udělat dítě a dítě vychovat jsou dvě úplně odlišné disciplíny. Když to řeknu ano, udělat dítě, k tomu měli stačí pár vteřin, ale udělat z něho prospěšného člověka společnosti, to trvá roky. A cítit v marketingu, umět někoho zaregistrovat, to není složitý, ale toho člověka zaregistrovat správně, tak pokračovalo, to je trošku jiný hříšek.

Speaker 1:

Já vám to dneska rozdělím ze své zkušenosti na takové dvě části jak to děláme v týmu my, a naučil jsem se s touto bolestivou cestou, protože mám taky za sebou to, že jsem přivedl týmu mraky lidí. Já jsem vždycky, a jak mi ty lidi začínali, tak mi i končili. Takže jsem řešil to, že OK, přivedl jsem do týmu 20 lidí, no, a z nich zůstali dva, a ti dva skončili další měsíc. Tak mi došlo, že to asi nebude ta cesta, protože když tam lidi budou přivádět, oni budou další měsícůsob jak to udělat, tak aby ti lidé i vydrželi v tom týmu.

Speaker 1:

Když to vezmu hodně zhruba, tak, je to podobný proces jako když člověk nastupuje do nové práce. Taky vám neřeknou tak víte, jdete u nás ve firmě, ať se daří A dovednosti, a nikdy v týmu nikoho neměli nebo nevedli žádné lidi. Tak logicky dělají spoustu chyb. Takže, pokud vy zažíváte to, že vám ten tým umírá furt do kola a vy ho přivedete zase, ten tým skončí, takhle se to opakuje. Žádnou paniku není, tak to doženete. Co teda s tím?

Speaker 1:

V první fázi je potřeba chápat, že je to proces, že lidi, které zaregistrujete, oni budou sami od sebe fungovat. Těch je minimum, možná ze sta. Je to jeden člověk, který i bez vaší nějaký péčeíte. Mezi ty, kteří si říkají no, ale já jsem to hned zvládl sám všechno nebo sama. Otázkou je, jestli si to vůbec uvědomujete, co se všechno s váma dělo a že to nebyla úplně náhoda.

Speaker 1:

Ano, v první fázi, samotný proces toho budování efektivního týmu začíná tím, jak zaregistrovali vás, protože když vás někdo blbě, doude pokračovat. Samozřejmě není to o tom, že byste s tom měli nějaký doživotní handicap a že vám to zničilo kariéru, ale je potřeba si ty věci uvědomit, co se vlastně dělalo dobře a co se dělalo špatně, abyste dokázali identifikovat, k to je. Přirovnal bych to jako první rande. U každého probíhá jinak. Někdo měl první rande jako takovou katastrofu, a stejně bylo nějaké druhé a pokračovalo to dál. Někdo měl pohádkové první randé, to znamená kytka, večeře, tohle no, a se to tam skončilo, protože tam nebyla žádná chemie.

Speaker 1:

Takže úplně se tak nechytejte toho, jestli s váma všechno proběhlo v pořádku, k spoustu kontaktů pokazil a i, přesto, že se to dneska dá říct, že jsem to úplně takhle jako zmatlal, tak ta spolupráce fungovala a mnohdy funguje do dneška. Tím pádem fáze jedna registrace, jak byste se zaregistrovali Vy, to úplně o finančních možnostech. Ale někdy často lidé v dobré víře lidem níčí, start tím, že jim řeknou hele, tak si koup tady ten nejmenší balíček a ušetříš peníze. To je největ, je to nejhorší, co můžete udělat.

Speaker 1:

Je to, jako když byste vzali své dítě. Ono chtělo hrát hokej a vy jste se mít do toho rozhodli, abyste mu koupili bruslé, hokejku, vybavení, aby ten sport mohli rádi dělat. Tak mu koupíte hořádné vybavení, jak mu to asi půjde. Přijde na ten let má tam ty adidasky v ruce, tu hokejku na floorball, no, a jak to asi dopadne. Nepůjde mu to bude padat. No, ten hokej je na prd. Takže taková jenom jedna věc, prosím vás nesnažte se lidi registrovat s minimálníma nákladama nebo s minimální investicí.

Speaker 1:

S tím ten start jenom horšíte, protože ten člověk pak, když nemá zkušenost, tak není přesvědčivý. Takže první fáze vaše registrace, jakmile ten člověk fáze 2, je nějakým způsobem oficiálně v tom týmu. Takže i vy toho člověka do toho týmu přivedete, nás žádné na zkoušku, ať to vyzkouší. Prostě OK, ten člověk to chce dělat, ok, je tady nějaký oficiální proces.

Speaker 1:

Tak víte, tak já to první zkusím někomu nabídnout, a když to budou chtít, tak to budu dělat. Cohodnutí jde pořádně. Tak kdybych řekl tak víte co, tak já první budu doktor, já teda vyskouším pár operací, no, a když mě to bude bavit, tak bych si teda udělal tu vysokou školu a udělal si atestace. Vemte, sivím jak vy, takhle bych si to asi nepřál. Takže prosím, udělejte formální rozhodnutí.

Speaker 1:

I toho člověka berte vete k formálnímu rozhodnutí. To, že člověk se občas pro něco rozhodne, vyplní nějakou žádost, je v systému a podobně. Tak hned první následující schůzka je takzvaný onboarding. Kdybych to dal do čeština, tak v češtinovi to znamená, že toho člověka uvedete na palubu. Je to jako kdyby onboarding a řekl tak tady je vaše kajuta, tady jsou záchody, tady chodíme na jídlo, tady máte záchranný člun, tady je vaše vesta, tady je evakuační plán, tady je kajuta kapitána nebo já nevím koho, když se věděl co jak funguje.

Speaker 1:

Takže v našem případě to znamená, to může člověk ukázat do jeho kancelář online, jak se tam přihlásí, kde najde důležité dokumenty, kde najde třeba svůj office v rámci bodu a kde třeba najde reporty zákazníků, protože mi to přišlo jako jednoduchý. Ale většina lidí tohle prostě nemá. Takže akceptuju to, že ne každý člověk to má jako vy nebo já, v klidu. Jo, často lidé jsou takový naivní a oni si myslí, že jsou všichni lidi stejní a všichni lidi berou všechny věci stejně zodpověd.

Speaker 1:

Další důležitá věc s tím člověkem je mít ve rámci toho onboardingu takový nějaký rozhovor, zatat se, paní Opičková, jestli můžu být zvědavý, co vás vlastně přimělo stát se partnerem, co vás nadchlo? Víte co hlavně mlčte neodpo. Teď se toho člověka zeptá na něco a teď počkej dvě vteřiny. Ano, a tohle, a to se vám určitě líbilo. Jo, a už toho člověka takhle jako do toho sunou, protože vy někdy budete i onboardovat lidi, které neznáte a jsou třeba v týmu týden a už má někoho v týmu.

Speaker 1:

Takže logicky, koho on může provádět lodí, když ještě sám ani neví kde co je. Takže mít tyhle otázky, struksa těch otázek, co toho člověka přivedlo do spolupráce, jaké má to očekáydělat, aby to v jeho očích dávalo smysl finančně Samozřejmě, když řekne půl miliardy měsíčně, chápu, ale OK, během prvních třech měsíců. Kdyby to vydělalo pětku, desítku samozře, tak asi první měsíc kilo nevydělá, jestli mi rozumíte. Naopak, když máte člověka, který už přišel s obchodníma zkušenostmi, má kontakt, tak prostě udělá pár reprvní měsíc, když to umí. Tím pádem víte zjistit koho, který méně času tomu může věnovat. Jaké má třeba v minulosti zkušenosti v rámci obchodu, podnikání, jestli někdy třeba dělal něco navíc mimo své práce.

Speaker 1:

Že ten člověk třeba napříkl dvakrát týdně osobní schůzku, nebo dvakrát týdně Zoom, nebo jednou týdně nějaké třeba já vím odpolední setkání na další dobu, nebo si každý den trošku zavoláte na tři, tak že, když to je člověk, který to chce brát vážně, nemá to pouze jako zábavu, ale očekává toho seriózně výsledky, tak se první měsíc spojíme víc intenzivně a mluvíme spolu dvakrát týdně, většinou ponělí úterý a pátek, to alo, a tak, když je to člověk, který spíš to má jako fakt zábavu, že ani nečeká, jestli nějak moc vydělá, spíš ho baví. Kolektiv chce produkty vyzkoušet, zase mu to někomu v okolí nabídne, ale ne nějak jako úplně na seriózně. Tak zase, abych to ten člověk věděl, že může volat, že se nemusí bát. Víte, kolikrát se mi děje to, že ten člověk má obavu, mi zavolat. Víte, jirko, já vás nechci věděl, jak často spolu budete mluvit.

Speaker 1:

Moc důležitá věc s tím člověce a ta adaptace, o tom mluvím za chviličku Nebát se vyhodnocovat, ale vždycky si domluvat, kdy se znova spojíte, aby ten člověk měl vždycky nějaký dalšíci nebo si něco prostě promyslet, aby to nebylo aha, tak se pak spojíme, a kdy, a kdo komu volá, a budeme se vědět osobně, aby tam byly nějaké následněné kroky, protože ten člověk je často zpočátku velice nejistý, on neví, co ho čeká. Má obavž, budu s Maruškou, tak Maruška mi všechno naučí, vysvětlí, v pohodě, hlavně toho člověka zaukolovat, pracovat s ním na bázi nějakého plánu. My třeba používáme pro tenhle ten krok takový checklist, aby se na něj zapomnělo. H je s tím člověkem říct třeba jeho silné, slabé stránky, zvědce toho člověka třeba, v čem se cítí silný v rámci práce naopak, kde bude potřebovat od vás víc podpořit.

Speaker 1:

Já mám třeba zkušenost, že občas mám lidi, kteří jsou takový jako hodně business-business a trošku přehlíží produkty. Tak to je jasný. To já, jako se naučím a vidím, že ty produkty neznají, tak neopak, já mám tendence do toho trošku víc směrovat, aby byly vybalancovaní, aby to nebylo jako business, řekl bych, ujíždí v tom, že on všechno zná, má produkt je nabušenej, ale neumí tady oslovit, neumí dotáhnout, neumí reagovat na otázky kolem kompetentačního plánu. A Můj takový tip, moje zkušenost když mám člověka, který už obchod v minulosti dělal, můžu ho hned vést k budování týmu. Ten člověk už bude zkušenější.

Speaker 1:

A když mám člověka, který je úplře reagují, než bude budovat další partnery, jinak z toho vznikne prostě chaos a vznikne vám tým, který ani netvoří obrat, ani neroste. Tohle je trošku jiné téma, tohle jsem rozvíjel v minulém videu, že ten člověk musí plnit určitým cyklem. Ale tady jim takový typ rychlý. Já nejdu budovat tým s člověkem, který ještě neumí dát zákazníky a on sám není dobrý zákazník. A tohle je v rámci toho onboardingu.

Speaker 1:

A teď, když mám člověka, který to fakt má jako na hobby, tak já ho zpočátku nechci vyděsit tím, že tam je moc úkolů, moc práce. tak mu zadám, ať si třeba projde katalog, ať si třeba připraví pět výrobků, které ho zajímají, že se o nich popovídáme, a dám tam třeba termín, že OK, vlastně nedávám tam ten časový horizont já, ale ona si ho tam dá sama a já podle toho se nastavím na její tempo. To znamená jedno důležité jak já rychle chci pracovat, já samozřejmě bych byl nějlepší non-stop, že jo, každý den se slyšíme, jdeme po krok, ale takh přizpůsobím jejímu tempo, jakým ona chce komunikovat, jak ona bude ty věci dát rychle. Protože když toho člověka moc, jako řekl bych, spálíte zpočátku, že honem a to a zítra a to a pět lidí chceme být prostě moc rychlí, tak toho člověka ztratíme. Tímhle Ten vnímám u začínajících sponsorů k se pracuje s těmi lidmi podle určité typologie.

Speaker 1:

My to učíme v týmu partnery, aby chápali, že každý člověk vyžaduje jiný styl komunikace, jiné úkoly, jiné tempo, jinou kontrolu. Takže tohle byl onboarding a následně s tím člověkem se dělá aktivace, moctové startování. Dost lidí, kteří začínají, tak mají pocit, když někoho takhle jenom uvedou do systému, že vlastně to je jako hotovo, A v ten moment začnou se hrnout body a obrat a noví lidi. Tohle vlastně je ta práce s těmi lidmi A A pak už jenom třeba se ozvolí vždycky konce měsíce, jak ten člověk na tom je, až si bude dělat nějakou objednávku nebo si bude dělat nějaké klienty. Jo, tohle je de facto jich práce.

Speaker 1:

Bohužel takhle to nef taková jako adaptační fáze I v personalistice se tomu říká onboarding kdy třeba u nás onboarding v sítě marketingu je ta jedna úvodní schůzka, abychom toho člověka uvedli do systému, protože ne každý člověk, který v tom systému je, au nabídnout, ale není to nic jako aktivního, tak abychom tím lidi nestrhli. Tak je ten odborník tahle fáze, a pak je adaptace. Moje zkušenost je, že ta adaptace trvá zhruba měsíc až 90 dnů, takže měsíc nebo tři, podle toho, jaký ten člověk má záměr. Když to člověk tady chce dělat třeba pouze klienty a věnovat se této pečovatelské roli, tak za měsíc se naučíš jenom, co potřebuje Práce se systémem, znalost produktů, následná komunikace s tím klientem, na pohodu, Ano.

Speaker 1:

A pokud to je člověk, který chce vést tým, tak to trvá samozřejmě trošku déle z důvodu toho, že on se to potřebuje naučit i na tom týmu. To znamená, on první sís potřebuje kristalizovat nějaký první partner, no, a jeho pak potřebu, na tom partnerovi naučit, co má dělat, neříkat mu to teoreticky, ale říkat, že s tím člověkem prober tohle nebo tohle, uděláme třeba společně, budeme mít toho všichni tři. A dívej se posl čtyřkrokový systém, tak na Ultimate Series, ultimate, to znamená taková ultimatní série na uvítení nových partnerů v týmu. Tím pádem i na tohle je fajn mít metodiku, aby to nedělal každý jak ho napadne.

Speaker 1:

Protože pokud pracujete takovým systémem jako na pocit nebo jak to, kdo vnímá tak, protože každý to dělá po svém a ne každý má takovou zkušenost jako vy, aby poznal, co ten člověk potřebuje. Já už to třeba relativně poznám, jak s tím člověkem pracovat, ale zatím je 10 let krvé, bolesti a neúspěchu, jak se říká. Ne, už je to nějaká zruně. Často když to dějí na pocit lidi, kteří to nikdy nedělali.

Speaker 1:

Jo, vemte, když máte někoho, kdo dělá zubaře, prostě 15 let, tak ano, občas i nějakou metodiku, nějaký proces udělá jinak, protože už má s tím zkušenb, kterým lidé zabijí svůj tým, protože oni to dělají s každým jinak, jak je napadne. A teď třeba je to a teď mám dobrou nádru, tak jim řeknu tohle, dneska mám blbej den, tak jim řeknu jenom tohle, co to a ukončím to. Takže počítat s tím, že první kontakty a proberu s nimi ho okolí, my to máme v rámci té ultimátní série de facto jako druhý krok, kdy je taková záudná otázka z toho člověka tam Petře, kdybyste chtěl, aby vám přišla první provize, a on se řekne co nejdřív Tak, já mám, on mi dá v ten moment svolení Ok, a jsou takové dvě možnosti spolupráce. Buď si půjdete sám cestou, pokus o mil, a občas spolu probereme, jak vám to jde, a nebo budete postupovat krok za krokem zavedeným systémem, co je pro vás příjemnější? A přímo z toho člověka se ptám On. On řekne to víte, že si nechám poradit, nebo že budu dělat tak, jak to děláte. Výborně, první krok bude, abych vás připravil na první kontakty.

Speaker 1:

My spolu probereme, dostanete domácí úkoly, některé lidi uděláme spolu, některé udě, kolik má času? Tak řeknu OK, 10 kontaktů, prima Petře, na kdy je stihnete připravit? A začne teď, no, a neví a jestli teda v pondělí nebo za týden, a říká dívejte, u nás je takový průměr nebo podprůměr, nebo ještě lepší. Mohl bych chtít být ještě lepší. Takže dneska je úterý, tak ve středu odpoledne nebo ve čtvrtek dopoledne se spojíme znova.

Speaker 1:

Co je pro vás časově lepší v rámci práce? Vzměte dámu maximálně 48 h má do týdne, ale víte co se vám 10 kontaktů. Když řekne no, víte to, já 50 stihnu, tak do týdne. Ok, tak dejme 10 a probereme za dva dny. Ok, já tou kvantitou těch kontaktů posunul ten čas. A tam jde o to, aby jsme hlavně začali, aby ten člověk radši měl 10 počátku.

Speaker 1:

Je moc důležitá, proč Smyslem startování, jak třeba u onboardingu? je to o tom, že smyslem onboardingu je, toho člověka tak jako upevnit, poznat a naučit ho věci, co se děje v tom systému, aby ten člověk v té kanceláři prostě viděl, co má kde hledat, pojďl hlavně objednat, protože dost lidí v systému prostě vědomí chodit. Takže důležitý A u toho startování je, aby ten člověk zažil první úspěch, tedy first success. U nás se takhle i ten krok jmenuje first success, protože než ten člověk zažije první úspěch do týdne, to je dobrý. Když ten člověk zažije do týdne od registrace první úspěch, už ho máte na dobré cestě a vydrží vám.

Speaker 1:

Protože ten člověk, než zažije první úspěch, tak neustále má v sobě ty pochybnosti, že smyslem toho startování, ať to bude osobně nebo online, je tomu člověku pomoct zažít nějaký první úspěch. Takže já musím se nejříšt připravit na nějakého prvního zákazníka nebo nějakého prvního partiáka, aby něco proběhlo a ten člověk viditelně vydělal první peníze. Za mě v tomhle je asi cesta přes klienta jednodušší a rychlejší než budovat tým, protože ten člověk, pokud rozumíte, jak říkám, nikdo to nedělá, ale nepolíbený úplně. Takže hned zase i v rámci těch produktů když vás máte produkty pro zdraví a produkty pro krásu, třeba ve mém opodnikání, tak vím, že parfum je vždycky rychlejší než třeba doplněk stravy, protože tam ten člověk toho musí daleko víc.

Speaker 1:

Vkvalitnější cesta, nejlepší, nejziskovější. Ale je to první úspěch, první ano, a ten člověk zpočátku je nejistý, a to, že vydělá v vozovkách 100 Kč zítra je pro jeho emoce lepší. Ne má říct, jak případně u těch lidí postupovat, jestli jim pošle nějaké video, nebo se s ním potká osobně, nebo se potkáme ve třech nebo pošle facebookovou skupinu. Co s tím člověkem dělat? A tím, že ví, co má konkrétním lidem říct, jak je má pozvat, případně i na schůzku, aby co nejdřív zažil první úspěch, co třeba ještě funguje.

Speaker 1:

Takový expertní tip na závěr tak je takový jako upevňovací hovor. Když s tím člověkem uzavřu spolupráci, tak v ten den mu ještě volám. Když vím, že už to proběhlo v systému, že ten člověk už je partner a má tam číslo a má ten kód, tak mu ještě jednou zavolám a řeknu, že jsem moc rád, že se stal partiákem v našem týmu, že ještě jednou gratuluju a že to je rozhodně správné rozhodnutí. To zní divně Tak jinak gratuluji, udělal jste skvělé rozhodnutí. A i když z počátku možná máte trošku pochybností, je to úplně normální. Já jsem na začátku měl takže nebojte se všechno se naučíte a bud děláte. No, i když to zpět jako ještě nevíte, co děláte, tak aspoň tímhle způsobem tomu člověku dáte najivo, že máte zájem a že s ním budete komunikovat. A možná taková jako drobnost ještě Mně to nedřív nenapad.

Speaker 1:

Různí lidé jsou zvyklí na různý pracovní režim a je dobré třeba těm lidem říct i kdy si můžete telefonovat. Já třeba mám dny, kdy je jednodušší mě sehnat, a naopak dny, kdy to skoro nejde. Tak to tomu člověku i řeknu, že když mi bude od 11 hodin nahoru, já mám třeba to, že mám od 8 do 11, jsem nedobytný, buď mám porady anebo mám hlubokou práci, že se mi nedá dovolat, tak aby ten člověk neměl paniku, že mi volá a nikdy mě nestih A nebo mát někoho kdo má třeba i práci na směny, tak abyste se nemýlili, abyste třeba viděli, ten člověk ten týden má práci a kdy může naopak volat, abyste se co nejlépe trefili. A funguje mi tak jak j telefonát na během dne. Tohle dnešní téma, to znamená proces registrace, onboarding a startování, abyste vaše lidi v týmu měli nejen jako tam ty čísilka a kolečka v tom týmu, ale aby byly aktivní a dařilo se vám, ten tým aktivně rozvíjet a aby se duplikovaly zdravé postupy. Díky za pozornost a