Ranní rychlovka s Jiřím Šedkem

Nečekejte na mentora

Jiří Šedek Season 2 Episode 227

Jak může být nadměrné spoléhání na mentory vaším největším nepřítelem? 
V této epizodě odhalujeme pravdy o mentorství ve světě osobního rozvoje a vzdělávání. Sdílím své vlastní zkušenosti s mentory a vzdělávacími programy, které mohou být stejně tak užitečné jako zavádějící. Podíváme se na to, jak se vzdělávání stalo výnosným obchodem a proč je klíčové sami aktivně přistupovat ke svému osobnímu růstu. Diskutujeme o paralýze, kterou může způsobit přemíra dostupného obsahu, a připomínám, že skutečná změna vychází z našeho vlastního úsilí.

Hledání rovnováhy mezi prací a osobním rozvojem je jako chůze na dvou nohách - jedna představuje aktivity a druhá vzdělávání. Probereme, jak jednostranný přístup může vést ke stagnaci a jak najít správný balanc mezi oběma oblastmi. Představíme různé způsoby efektivního vzdělávání, a to jak v aktivních, tak méně aktivních obdobích. Ukážeme, proč je důležité být aktivní a převzít odpovědnost za vlastní úspěch a jak se vyrovnat s výzvami vedení a mentorství. Připravte se na nové perspektivy a konkrétní tipy, které můžete okamžitě aplikovat ve svém životě.

Speaker 1:

Přátelé, krásný den. Srdečně vás vítám u další epizody podcastu Raně Rychloufka. Dneska se podíváme na téma, která je trošku taková jáma, kterou na sebe sami často vykopeme a pak do ní spadneme. U mě to nebyla výjimka, takže pojďme na to. Děkujeme, marketingu. Dneska mám pro vás téma, které je trošku takové kontroverzní, protože do jisté míry budu střílet do vlastních řad. Pokud se z internetu známe už další dobu, tak víte, že už jsem natočil přes 500 různých podcastů, webinářů, rozhovorů a celkem publiků dost obsahu, vydal jsem knížku, mám nějaké online vzdělavací programy pro sítivé marketery. Ale i přesto musím říct, že tyhle věci jsou takový jako dvojí meč, protože můžou vám vzdělavací programy a mentoři v životě hodně pomoct a hodně vás posunout, ale z vás můžou někdy svést špatným směrem. A teď si tak říkám trošku s tím do vlastních řad, protože i já jsem jeden z těch, kteří na internetu sdílí obsah, předávají různé typy zkušenosti a podobně, ale zároveň se dnes z osobního rozvoje a ze vzdělá. Teď vám řeknu něco dost otevřeného, a můžu si to dovolit, vzhledem k tomu, že pro mě sdílení obsahu a tvorba těch programů není obživa, ale spíš vedlejší produkt. Téma dnešního dílu Nečekejte na mentory. Víte, dneska se to hrozně přeceňuje. Ano, mít mentory, mít kouče, vzdělávat se je fajn, ale neudělat to za vás práci. A já takto se pohybuji mezi lidmi a často se na mě obrací přes e-maily. Občas mi zavolají někdeba vyhnou nějakým chybám. Ano, i ne, víte, já mám tvorbu obsahu jako strategii pro profesionalizování trhu a marketing. Pro mě prodej knih, vzdělavacích programů není obživa, ale pouze vedlejší produkt.

Speaker 1:

Moje hlavní práce je to, že jsem s lidmi, tvořím tým a spolupracuji s partnerskou společností, vámcí cítivého marketingu. Tím pádem já si můžu říct, dovolit říct i věci které jsou tro že v lidech umí vytvořit pocit toho, že vlastně, pokud tohle video si nepustíte, pokud jdeš na tomto webináři, váš život nemá smysl. A víte co? často vidím lidi, kteří jsou v sítě marketingu a jsou paralyzovaní. Oni mají pocit, že, pokud nejsou v nějaké komun, před x lety se tyhle věci vůbec na internetu nevyskytovaly. Ano, žijeme v době kdy na internetu je mraky obsahu, je vlastně možné dozvědět se cokoliv, odkudkoliv, od kohokoliv, se prostě naučit, nastudovat.

Speaker 1:

Otázkou jestli to je vždy ku prospěchu, protože nějaké funkční strategie. Ale druhá věc je že často se tvoří obsah pro obsah, často se tvoří strategie pro strategie. A proto, aby byl nějaký webinář, ne proto, že by bylo co říct, ale proto, aby byl nějaký obsah který se dá prodat. A když už člověk se živ, tak často se ty věci komplikují a často se škrábeme pravou rukou za levým uchem proto, aby z toho mohl být dvoutýdenní seminář. Jestli mi rozumíte, Tohle je rada, kterou bych dal sám sobě na začátku.

Speaker 1:

Je tokladčínal Jirko, nečekej na mentora, pracuj, a v určitých fázích se objeví vždy někdo, kdo tě část té kariéry bude doprovázet, bude ti dávat nějaké zkušenosti, předá ti nějaké know-how. Buď to byl přímo můj upline líder nebo to byl někdo jiný, který v ten moment se objevil v mém životě a mě třeba posunul razantně v nějaké oblasti. Ale teď se třeba často stane to, že člověk, ano, začneší nějaké jiné věci, nebo vy řešíte nějaké a najednou, ano, v vozovkách jdete stále s takovým směrem, ale ty se zjistíte trošičku, řekl bych, oddálí od sebe. To znamená, směr je stejný, ale vy teď teda mě nikdo nekoučuje, teď jsem tady na to sama a jestli to je dobře, a začnou panikařit a zastaví se. To znamená, dokud někdo po té cestě šel s nimi, jako Jinček a Mařenka šli spolu, tak jsěrem dál po těch drobečkách, tak začnou panikařit, jestli jdou správně, jestli je všechno v pořádku, že se cítí sami úplně otevřeně. Tohle jsem nevěděl v podnikání, nikdo mi to neřekl. Ale podnikání je hodně osamělá cesta. Ano, my vidíme dneska lidi, kteří jsou úspěšní, mají mraky fanoušku já říkám rozkleskávač, kteří jim fandí, a podobně. Ale takhle to funguje až na konci. Pokud se na tohle video díváte a taky podnikáte, tak moc dobře.

Speaker 1:

Často člověk bojuje v uzovkách i ve vlastní rodině aby mu lidé dali pokoj, aby mu fanděli, ale spojit nebo vlastně nepřekáželi. Takže první věc je nečekat na mentora, když budete pracovat, on se objeví. Na tohle je moudrý, citven učitel se objeví. To znamená, to není o tom. No, první musí být učitel, abych mohl začít. Ne, já se dám do tempa, začnu pracovat.

Speaker 1:

A víte co často lidé mají pocit že no, tak, když alete, tak uděláte. Já jsem udělal spoustu chyb, zkušenosti jsem z toho nazbíral, pokazal jsem mraky kontaktů, mraky prezentací, mraky schůzek. To je součást cesty. Takže druhá věc když se člověk dá do toho tempa a začne, dá se do práce, tak druhá fáze je, že ty chyby jsou součást. Ty chyby jsou součást, to není aha. Tak já, když budu mít nějaké nové strategie, tak budu mít 100% úspěšnost u všeho.

Speaker 1:

Vy myslíte, že já mám 100% úspěšnost na schůzkách, nebo že každý člověk, s kterým mluvím o sítě, ve marketingu hned řekne no, to je úžasný. Do toho kamži jdu Vůbec. A dokoliv vám tohle tvrdí, že je nějaká stoprocentní úspěšnost, tak vám asi chce něco prodat, ale nechce vám říct otevřený názor. Protože když řeknu, jediný způsob, jak mít 100% úspěšnost na schůzkách, na spolupráci jako klienty je tam, kde obchod neuděláte.

Speaker 1:

Umět udržet dobrý vztah a dobrou komunikaci, dobrou náladu, s tím člověci se nepodaří. I když budete super obchodník, super sítář, furt budete dělat nějaké chyby. A člověk řekne aha, to by třeba šlo jinak. Takže je to o tom, že vy jste schopni se mraky věcí naučit i sami. Díky. To dělá furt dokola stejně a říká si ono se to změní, a člověk se učí chybama. To nás. To není pravda.

Speaker 1:

Pokud ty chyby neumíte zanalizovat, to ji zaneučíte. Anebo se někoho zeptat, protože často máme kolem sebe dost chytrých a zkušených lidí, ale nějakým způsobem se neumíme dostat do té pokory, aby jsme se někoho zeptali, nebo třeba to nemusí být, rozumíte placená konzultace. Ale já mám kolem sebe mraky lidí, kteří jsou úspěšní, podnikají a Řeším tuhle a tuhle věc. Ty už to nějak řešil nebo setkáváš se s tím. Ale když to řeknu, musím vás, většinou úspěšných lidí vám prostě poradí, jen tak.

Speaker 1:

Ano, samozřejmě netám z nich moudra na hodinu, ale prostě nějaká rych za krokem, a u toho občas získám nějakou odbornost od nějakého mentora, občas se někde vzdělám, ale já hlavně jdu, musím jít krok, krok, krok, protože převrátit tyto do úrovně, že vlastně furt čekám, že mě někdo někam potáhne, že mě někdo bude dělat nějaký strategie, nějaké typy, a kouzlovka mě tlačí před sebou, a z tohle možná může fungovat zaměstnání, ale určitě ne v podnikání.

Speaker 1:

Takhle v podnikání člověk nikam nedojde. Takže druhne, těm řekl bych slepým momentům. Ale mít krom sebe lidi, kteří, když ten slepý moment máte a něco vám uniká, tak řekne hele, dívej trošku se pohni, uvidíš to trošku jinak. A hlavně si v tom, kolik času do toho vzdělávání investujete, tohle byl trošku můj problém, protože já jsem se v určité fázi zasekl, a jak jsem začal mít neže obavu z úspěchu to zní divně, to nemá možná lepší slovo ale můj tým začal rychle r vést takhle velký tým.

Speaker 1:

Tak jsem začal hodně času trávit vzděláváním, a mně dávalo smysl učit se tradiční obchodní metody. To znamená, nepovažuji se pou. Pak jsem začal učit nějaké manažerské dovednosti, protože já jsem se tak nenarodil, nído mě to neučil, tak jsem musel k tomu nějak prokousat. Ale propadl jsem do toho tolik, že jsem v určitý moment přestal pracovat a jenom jsem pracoval s týmem a vzdělával se.

Speaker 1:

Já říkám předpostavu takového jako manažerského módu, a já jsem třeba reálně denně 3-4 hodiny, ještě jednou denně 3-4 hodiny četl věci, studoval různé programy, díval se na videa, ale moje osobní produktivita ustoupila An. Ano, samozřejmě, dotahoval jsem to, co bylo rozdělané, uměl jsem i ty věci dáleko pilotovat, když už byly z minulosti tak rozpracované, ale neotvíral jsem nové případy, neměl jsem nové kontakty a neměl jsem nové zákazníky. A to mě dost zastavilo, protože i když jsem se zlepšoval dovednostma, tak ví, musím budovat tým. Naštěstí zavčasů, no, naštěstí v vozovkách zavčasů. Jsem si toho všiml a i mi to dobře vysvětlili mý mentoři, že ano, i když budu chtít vztřebat všechnu moudrost světa, že stejně budou věci které mi zap. Takže mi to pomohli.

Speaker 1:

Trošku připodobnit jako když máte chůzy krok, pravou nohou je aktivita, nové kontakty, oslovení, preznace. Levá noha je práce na sobě. To znamená, udělám 4-5 hodin práce a třeba hodinka vzdělávání, no, půl hodinka, to je jedno podle toho, v jaké jste fázi. 5 hodin schůzek, hovorů, kontaktování, půl hodinka vzdělávání, a takhle jdete a jdete rovně. To znamená, že se vavíjete, zlepšujete se v těch různých dovednostech, které potřebujete ke své práci, ale zároveň máte aktivity. Teď si ho vezměte.

Speaker 1:

Když máte nějaký extrém, když máte člověka, který jenom děláte, furt krok, jenom jednou nohou, jdete dopředu nebo se otáčíte, ten člověk vlastně přestane se vzdělávat a furt jenom dělá, dělá, dělá, dělá Tím, že se nevzdělává, ale furt takto, zkusím takhle, takto, zkusím takhle a experimentuje. Tak se začne otáčet. Tuhle myšlenku jsem slyšel od Frazera Brooksa, kde to ukazová na pódium. Bylo to fakt vtipné. Prostě ano, ten člověk si neuvědomuje že on stojí na místě a jenom se otáčí. To znamená, výsledky jsou stejné, provize je stejná velikost t pravou nohou, a točí se na místě. A pak říká no, to už jsem byl, to už je stejné, jo, rozumíte. A on se točí v kruhu. Takže máte druhý extrém Když ten člověk nedělá aktivity a furt se vzdělá a furt si teď si tak a teď si musím vzdělat, tak si nakoupí 67, má YouTube a jde levou nohou A levá a levá, a co Jde dopředu posouvá se, nebo stojí na místě a točí se. Takže najít ten balans bylo to nejtěžší, a stále si k tomu hledám cestu.

Speaker 1:

Dneska mám v diáři pevný čas kdy se vzdělávám, kdy tvořím obsah, řeším strategie, řeším to, co je potřeba pro to, aby ta firma se posouvala, kdy mám aktivity a mám mezi tím jasný poměr. A také si třeba napíšu co budu studovat, taky, které si třeba pustím, když já nevím, jdu se třeba proběhnout někam večer, jsem ve fitku, nebo třeba jdu někam autem, a jsou takové jako takovou, řekl bych, beletry. Ale pak jsou videa, kdy vím, že se půjde hodně do hloubky, bude to hodně koncentrované, a sedím u toho mám poznámkový blog a píšu, si, extraktuju z toho věci, které můžu hned dát do praxe. Protože se může stát fakt jako to, že člověk ano má pocit, že konzumuje mraky obsahu, ale nic z toho nenadopraxe. Je to pravda, protože když člověk ano pouze konzumuje, ale není u toho přítomný, to znamená, a jim vaří u toho není, u toho třeba často žehlí prostě dělají nějaké aktivity, které ano dají se spojit, ale je to plitké, protože vy se soustředíte na to, abyste, já nevím, nespáli ten guláš.

Speaker 1:

U toho ano posloucháte nějaký podcast nebo nějaké video, ale vy nemáte možnost. Já to mám třeba tak, že mám v rámci roku takové sezony. Jak máte roční období, tak já mám sezony. To znamená, jsou sezony, kdy hodně intenzivně do terénu oslovuju lidi, otvírám konvenzace a kontaktuju, máme časost týmem i různé výzvy.

Speaker 1:

Teď nás čeká za necelé dva týny další výzva, a já už se teď na ní připravím, protože samozřejmě tam nejde o to, že ji poběžím sám, ale že tam jsou i další lidi. Takže už musím dělat trošku. Jsem aktivní během léta asi ve dvou členských sekcích nebo takových klubech. Jeden už jsem celý zkonzumoval, mám tam 100%, a já teď to předplat nevypnu, ne proto, že bych už všechno věděl, ale protože jsem se rozhodl, že teď se momentálně vzdělávat nechci a jdu do akce, mmáctám si hranici.

Speaker 1:

Ok, teď jsem třeba konzumoval codenně třeba hodinu nějakých vzdělávacích materiálů, videí. Já se hodně teď zabývám právě i řízením firmy procesama a podobně. Takže takový jako v úzovkách CEO, vlastní kurz, kdy se u a ty věci je líp pilotovat. No, a teď to předplat nevypnu, ne proto, jak říkám, že už bych na pocit všechno vím, ale že, ok, teď moje vzdělávací fáze končí, jdu zase do sprintu, jdu do akce, a já to tak nestřídám. Mám období, kdy tř víc do akce.

Speaker 1:

Takže to nemusí být jako furt stejné, že to člověk jako jde, tak jako stereotypně, ale můžete v těch cyklech pracovat taky. Takže i si takhle vytvořit pro sebe takovou nějakou sezon a pak až třeba do půlky prosince něco takového, a potom následně zase třeba až, řekl bych, jako druhá půlka ledna, až se trošku probere ekonomika a končí to zhruba ně cykly sprinty, kdy jsou s tím hodně aktivní, a pak naopak třeba kdy cestujou, jsou s rodinou a podobně musí vědět právě tomu osobnímu rustu. Takže když se to tak rozdělí, tak máte nakýt 12 měsíců. Já třeba nekonzumuju žádný obsah, ne, protože, jak říkám, že bych si myslel, že všechno vím a že nechci, ale protože mě to rozptiluje.

Speaker 1:

Tak když se dozvím něco nového, tak já mám tendence, hned to jako OK, kam to zapasuju, kde s tímhle budu dělat, a prostě jdu ujít nějakou fázi té kariéry, nějakou část těch výsledků, ale furt si do toho přidávám nějaké nové aspekty. Tak mě to rozstiluje a trošku mi to řekl bych dělá nepořádek v tom stylu práce, který mám. Takže já si řeknu vždycky OK, teď už nic nového konzumovat nebudu s tím co mám. Dojý tým v nějaké lokalitě a pak zase zapnu vzdělávací fázi. Díky tomu si udržím i nějaký balans v rámci pravá noha, levá noha. To znamená aktivity, vzdělávání, aktivity, vzdělávání. A sam nejsem dokonalý, abych dokázal udržet úplně přesný balans.

Speaker 1:

Takže situace, kdy někdy jdu trošku víc doprava, víc dělám, pak zase to srovnám tím vzděláváním. Takže najít si nějaký vlastní cyklus Bude to individuální. Hlavně některá věc pro mě Já jsem snažil všechno jako skonzumovat a že vlastně to mi dá nějaký náskok, ne nedá. Některé věci mi se cvakly až později. Někdy se mi třeba stalo, že jsem se já nevím příklad v lednu učil, ně. Takže on se ten růst, to tempo nedá úplně zrychlit.

Speaker 1:

Proto, když to vezmu, já jsem v oboru 10 let, i kdybych všechno to, co vím, teď zdrcnul, zhustil a nadspal do nějaké knížky nebo nějakého programu a dal to přečíst někomu, kdo začíná, to nemá smysl, to nemá smysl. Proto třeba často, když se zajímávám třeba o knížce, tak oni ví, že v té knížce pro docestivé marketingu jsou určité okruhy. A oni no, jirko, a to v té knižce není, říkám jasně, protože knížka má jasnou cílovku, je to průvodce pro nováčky. Takže když jim tam dá moc věcí, tak oni to nedočtou. Bude to moc složité.

Speaker 1:

A místo toho aby šli do akce, kteří v tom oboru chtějí začít, dát do toho nějaký jasný systém, aby to přestalo být takové jako hop sem, hop tam, aby byly nějaké zdroje, čeho se ten člověk může učit, hotovo. To byla moje ambice. A oni aha, tím pádem dost věcí bude dávat smysl až v určité fázi kariéry, až to prožijete Logicky. Když to přidovnám i v rámci třeba manuelních řemesel máte, že o nějakou vůzovkách práci rukama, co člověk jako musí dát ručně, no, a pak máte nějaké nářadí, nějaké nástroje, ale Ty nástroje zrychlí tu práci a se efektivní v momentu, kdy ten člověk umí ty základy.

Speaker 1:

A jsou strategie třeba v rámci kontaktování, které fungujou. Někomu, kdo už má za sebou nějaké zkušenosti, dokáže udržet ten kontakt nějakým způsobem. Když to už tam učíte nováčka, je to zvláštní, ale nemůžete ty nejnovější, nejlepší strategie dávat někomu, kdo ještě nemá základy. Když vezmu třeba nejlepší strategie, dlouhodobá strategie je budování osobní značky. To je jediná cesta jak mít dlouhodobě pevné postavení na trhu, dlouhodobě přitahovat kvalitní kontakty a zlepšit si pozici v tom náboru. Ale to stojí spoustu času a peněz. To znamená, že na to ty zdroje musíte mít. Když to budou učitčku, tak rozumíte, z čeho ji bude budovat. Ta strategie je kvalitní, je dobrá, ale stojí čas a stojí peníze a začne se vrat, se rentovat až třeba po roce, po dvou, když ten člověk ani v tom odvě.

Speaker 1:

Občas lidi zeptají Jirko, vy nás učíte tohle, ale sám děláte tohle. Proč Já říkám lidi důležitě věd? protože já vám říkám co by dělal já ve vaší situaci, Ne co by d, ve které jsem už byl, a v té fázi jsem je dělal. Teď moje situace, moje realita je jiná, tak dělám jiné taktiky. Dává to smysl? Takže, přáteli, zhrnu dnešní video Nečekejte na mentora, není to spása.

Speaker 1:

Nikdo za vás nic nevyřeší, nikdo vás nespasí, ani vám nevyřeší 100% problému. Ano, je to důležitá věc mít nějaké vedení, ideálně mít mentora ve vašem týmu, někoho nad vámi, kdo je zkušenější, případně někoho zvenku, proč ne? já byze toho procesu, toho aha momentu, brát všechny ty chyby, všechny ty selhání, všechny ty odměnutí jako součást té cesty. Když to vezmu na každého aktivního partiáka v týmu budete mít deset kteří začnou a skončí Nebo budou jít pomalu. Abyste mě všech těch deset, včetně toho aktivního, tak musíte oslovit třeba další 20 lidí, takže všech těch 30, co oslovíte, tak děláte proto, abyste měli jednoho člověka, který bude v týmu aktivní.

Speaker 1:

Takové matika I supermarkety, to mají tak takovou tržbu Ano, někdo si koupí žíkečka odejde, někdo tam koupí já nevím traktor. Na konci toho všeho jim to vychází. A poslední věc naučit se pracovat a vnímat ty cykly. To znamená, když se třeba budete víc vzdělájlepších obdobích, aby se nestalo to, že já nevím vy máte ideální období cyklu z trhu. Ekonomika je žhavá, lidi chtějí dělat, no, a vy se vzděláváte u toho. No, to je přece blbost, že jo? Takže vzdělávat se spíš třeba v těch hluchých ob.