Ranní rychlovka s Jiřím Šedkem

226. Ranní rychlovka - Odhalte týmový potenciál

Jiří Šedek Season 2 Episode 226

Jak můžete udržet stabilitu a růst ve svém síťovém marketingovém týmu v digitálním věku? Objevte s námi tajemství dlouhodobého úspěchu, kde rychlý růst díky sociálním sítím není vždy udržitelný. Přirovnání budování týmu k manželství vám ukáže, proč je snadné začít, ale náročné zůstat. Podělíme se o naše zkušenosti, jak moderní technologie mohou urychlit kariérní růst, ale zároveň často postrádají hloubku a stabilitu vztahů. Naše diskuse se soustředí na důležitost dlouhodobé práce na vztazích a stabilitě týmu jako klíč k trvalému úspěchu.

Prozkoumáme i různé fáze podnikání a jejich dopad na osobní a profesní růst. Na základě našich zkušeností se zaměříme na to, jak správně balancovat mezi zaměřením na produkt, marketing a dosažením zralosti a rovnováhy. Dozvíte se, jak chápat potřeby druhé strany a co je třeba dělat pro zdravý růst týmu. Tato kapitola poskytuje odpovědi a inspiraci pro ty, kteří čelí podobným výzvám a hledají svůj vlastní směr v podnikání. Připojte se k nám a nechte se inspirovat k dosažení trvalého úspěchu!

Speaker 1:

Přátelé, krásný den tady.

Speaker 1:

Jiří Šedek, srdčně vás vítám u dalšího dílu podcastu Ranní Rychlovká, a dneska mám pro vás velice důležité téma.

Speaker 1:

Je to jeden princip, který, když pochopíte, uchopíte a začnete dělat ve vašem týmu, tak se vám velmi zě jednou u dalšího dílu podcastu Raní Rychlovka. Pokud se dneska díváte poprvé, jmenuji se Jiří Šedek. V rámci tohohle podcastu se věnuju tematům jako je osobní rozvoj, prodej, marketing a hlavně podnikání v síťovém marketingu. Dnes mám pro vás jednu zásadní praktiku, kterou vidím na trhu, že dost lidí neže nechápe. Oni spíš nechtějí chápat A kvůli tomu furt dokola a dokola přestavují svůj tým Jako veterán tohohle oboru. Vám dneska budu říkat trošku takové nelíbivé věci, ale víte co, mně je to jedno. Já nežiju z žádných členství žádných klubíků, já se nemusím nikomu zalíbit, protože vím, že fungují a že vám přenesou výsledky. Totiž o čem se moc nemluví.

Speaker 1:

Tak, jedna věc je, nějaký tým postavit nebo dosáhnout nějakou metu, nějaký obrat, nějakou pozici, ale druhá věc je, to udržet, udržet to dlouhodobě, pilotovat, buď třeba na té samé úrovni a udržovat si to, anebo to nejen udržet, ale ještě zvedat. No, v čem je háček? Předovnal bych to asi jako k tomu, že jedna věc je, poženit se. No, nejsem nějaký vztahový guru, ale vzhledem k množství svadeb a množství rozvodů. Tak si myslím, že je do vztahu, do manželství se dostat a dlouhodobě v něm zůstat.

Speaker 1:

Úplně jiné téma, a o tom přesně je dnešní Rychlovka, protože stát se manželku, manželem někdy stačí chvilka emocí a jedno slovíčko, ale být dlouhodobě kvalitním partnerem, abyste ten manželský svazek udrželi, po dekády. Jiný příběh V rámci cítového marketingu je to o tom, že dnešní sociální sítě, dnešní svět online vám dokáže velice rychle, když to umíte používat, vybudovat sítě. Já zažil se sítivým marketingem i 90. Roky, protože moje rodina se v tomhle pohybuje už před 30 let. V té dob bylo takové jako pomalejší a zase o to stabilnější.

Speaker 1:

Dneska naopak, díky Instagramu, youtube, sítím jste schopni velice rychle postavit tým, ale stabilita kvůli mělkým vztahům a často nefunkčným nějakým zá, a další měsíc jste mrtvej Kariérně. Samozřejmě. Tím myslím, protože, když se i bavím s lidmi ze sítivého marketingu, tak mě řekne já jsem na té pozici a na tom výdělku říkám ok, bavme se ročně Kolikrát ročně tu pozici pl 5 let, jak se na toho dát pozor a co udělat. Totiž, v sítivém marketingu musíte projít takovýma třema fázema. Já vám vysvětlím ty tři fáze a pak vám pomůžu, to uchopit a dát do praxe, aby tohle bylo pro vás maximálně praktické. Video Kdy už jsem o tom mluvil v jednom videu si často dost věcí neuvědomu, nedochází mu nebo mu nikdo neřekne.

Speaker 1:

Pak dojde do fáze, kdy ten člověk už vidí ty negativa, vidí pozitiva, a rozhodne si v tom ob třetí fáze já říkám ta veteránská, taková, ta vyzrále Juž, ten člověk je ochotný s tím celkově pracovat a rozhodne se, v té oblasti být profík a ne jenom nějaký dobrovolník nebo pomocný vědecký pracovník. No, a ten člověk musí projítě, staví týmy a snaží se, tohle přeskočit, a přesně proto jim to pak padá. Já jsem tohle chybu udělal taky, a je to o tom, že člověk z počátku, když přijde do sitáenom mluvením o produktu, žádnou síť nevybuduje, že podnikání se nepostaví pouze kolem produktu, protože dostat dítři třeba nikdy nepodnikali A to je třeba moc důležité. Si říctbo, jsem člověk, který se teprve musí naučit, protože to zásadní optiku, jakou se člověk na to dívá, protože často lidé si myslí že, aha, když budu mít lepší krem než jiná firma nebo lepší pojistku, lepší já nevím cokoliv, tak to automaticky Nestačí. Víte, že udělat lepší jabka než soused znamená úspěch.

Speaker 1:

Mamma mia, značitě lidé pak většinou z tohohle vystřízliví a říkají aha, tak to není pouze o produktu, je to i o marketingovém plánu. Tak oni úplně zahodí produkt a říkají produkt není důležitý, je kompenzační plán a výdělky. Co se pak ale děje když přitahujete lidi pouze na nějaké ukázky příjmu, na prostě tvrzení o tom, jak ten biznis funguje, tak přitahujete žoldáky, lidi, kteří to jdou dělat, s nějakým kalkulem, s nějakým racionálním dův, a staví se ta síť na takových řekl bych spíš jako iluzích, a člověk doufá, že přivede nějaké, kteří jdou hlavně po penězích, po kariéře, a že to bude fungovat. Nebude. Tahle síť se vždycky zhroutí, protože na konci toho všeho ten člověk, aby v té kariéře uspěl, musí projít tyhle fáze.

Speaker 1:

Musí být za prvé uživatel produktu a být člověk, který by řekl hele, i, kdybych v tom nevydělával, budu si to dál kupovat. Tam musí být v tom síťovém biznise v první fáze kvalitní produkt a kval já sám jsem kariérně orientovaný budu týmy, ale z vás síťový marketing není kosmický obor, je to klasické podnikání. Padí tam běžné zákony. To znamená, pokud nemáte kvalitní produkt, neumíte ho kvalitně doručit zákazníkovi, on nebude spokojený.

Speaker 1:

Prostě vaše podnikání neexistuje. Pokud to, co vy děláte, je nějaká habaďura, nesmysl, tak jen otázku časem ještě na vás žuchne, a doufám, že po vás zase nepůjdou regulační zákony, úřady a podobně. Když ten člověk není přesvědčený na produkt, nemá smysl, ho učit. Někdo sám ani není uživatel toho produktu. A víte, pane Ženěk, já ukecám každého. Jo, ale ze jakou cenu?

Speaker 1:

Rozumíte, tady nejste na nějakém podřadném autobazeru, kde někomu máte ukecat na to, že ta ojetina fakt není svařená ze dvoukusů, že to by Teprve potom může začít být obchodník a propagovat tu službu produktů ve svém okolí. A teď si jako nelžeme v tom. No víte, to nám nikdo nepozná, že ty věci nemám a nepoužívám Z nás. To hned každý pozná, to hned každý pozná. A teprve až tohle nabírat obchodní partnery s tím, aby byli zase spotřebitelé, fanoušci a potom aby dělali klienty Zase.

Speaker 1:

Když chci mít firmu tradičního modelu, třeba budu prodávat příklad nábytek, tak lákat lidi do biznisu, do zaměstnání, hele, pojďte k nám pracovat, vás ten nábytek není vůbec důležitý, to je zbytečné, hlavně že děláme biznis. Co to je za logiku? Tohle hlásá člověk, který buď nemá žádné životní zkušenosti, ale tam je to sp, nebo ten člověk je možná rozpojený v neuronech mozkových a neuvědomuje si, že to je naprosto scezná myšlenka. Říct si, že u nás o produkt nejde. My děláme hlavně business.

Speaker 1:

Kdyby vám v restauraci řekli, že jídlo není vůbec důležité, hlavně že d co tady máme, hlavně prostě že vyděláváme. A co to je, mamma mia, za logiku? Takže, kdykoliv učíte někoho mluvit o s tím marketingu a hlasit tady tyhle nesmysly, že produkt není důležitý, padá, je proto, že ten produkt není kvalitní. Nepostavíte podnikání bez kvalitní službeného produktu. Teď se často lidé snaží v téhle fázi, kterou oni sami prošli, to mou hlavně business, business, business a produkty neřeší, tak vytvoří druhou nerovnováhu a mají tam tým plný lidí, kteří chtějí všichni hrozně vydělávat, ale nikdo k tomu, co dělá, nemá vztah.

Speaker 1:

Vemte si, že byste přišli třeba na degustaci, protože chcete slyšet ten příběh, jak ten člověk zná ty vináře, jak tam byl na té sklizni. Tohle chcete, jo. Tím pádem, když jste veistí, že jste jim kecali, že takhle to nefunguje, že vždycky tam musí být víc konzumentů, víc obchodníků než těch, co budou týmy, ještě jednou vždycky tam musí být víc konzumentů a obchodníků než těch co budou jít, jim vždycky No. A ta třetí fáze je o tom, že najdou nějaký balans. S někým mluvím víc o produktech, s někým mluvím víc o tom biznise, ale je tam nějaký mix, není to 100 poměru V ten moment.

Speaker 1:

Vám to umožní, v tom oboru dlouhodobě zůstat a nedělat tu chybu, že lákáte lidi pouze na výrobek. A já vidím tohle dva externy, když mluví pouze o výrobku a o té spolupráci jako mlčí, že to je úplně tajné, že vlastně to neexistuje, a nebo něk. Prosím vás, když nemáte kvalitní produkt a lidé nejsou ochotní, ho opakovaně kupovat, tak je jedno, jaký máte kompenzák, protože ty lidé si to prostě nekoupí a neuděláte obrat. Paradoxní je, že dojdete dál s výborným produktem a špatným kompenzákem než výborným marketingovým plánem, ale produktem, který prostě nemá hodnotu. A já tohle vidím dokola a dokola na sociálních sítí. Mě často i píšou lidi různé zprávy, kde prostě tam sepisují, jakých firma vyplácí nejvíc a kolik tam mají procent a koleček, a pak se ho člověk zeptá prima a jak to funguje. Protože když ty lidi učí, teď dělat pouze biznis a nemají lásku k tomu, co dělají, to je sebevražedná strategie. Takhle možná naberete pár naiv, toho někdo vydělá nějaké provize a tam ten biznis končí. Ale sorry, tohle podle mě není legitimní podnikání.

Speaker 1:

Tohle je spíš takový jako pomalu systém nějakých �ček, z toho někdo vydělá, a co s těmi lidmi bude dál, už je jako jedno. Sorry, tohle prostě není s tím marketing, tohle je ponzi schéma. Tím pádem, kdykoliv budete mít vy nějakého člověka v týmu a chcete ho přemotivovat na kariéru, na peníze a budete ignorovat produkt a lásku k tomu, co děláte, bohužel spadne vám to. Mně to takhle spadlo, mnoho dalším lidem to spadlo. Prá se naučíš až v deváté třídě, tak pošle ho do devítky, vzmíte.

Speaker 1:

On ještě nepozná barvička, jen čísla. Ale už mu budete vysvětlovat. Já vím, co to je algoritmus. No, pythagorová věta vývoj toho člověka, že to, na co bychom přicházeli dva roky, tak jemu cvakne okamžitě, když mu řekneme, že to hlavní je v té deváté třídě. Bohužel ještě jsem neviděl, že by to takhle v praxi fungovalo.

Speaker 1:

Ano, pokud máte člověka který už jak je produkt důležitý, tak můžu rychleji přejít k té kariérní fázi a mluvit s tím o tom biznise. Samozřejmě, ale je to přesně o tom, koho mám naproti. Když mám člověka, který nikdy neobchodoval, je nepolíbený zaměstnanec, sociální sféra, cokoliv, a on věci chce vyskoušet, že chce používat, že bude zákazníkem, pak začne mluvit o tom ve svém okolí, no, a prostě to potrvá nějakou dobu. To neurýchli. Když, neopak, mám naproti sebe člověka který už podnikal, chápe, že ty věci bude potřebovat, ok, jirko, já to musím podnikat, chci ty věci teda poznat, tak si je objednám, které doporučujete, abych si objednal. Když tady máte člověka který nikdy nepodnikal, tak on, a proč si jako ty věci mám objednávat? Vždyť přece mi mám katalog, ne Rozumíte, tam to ještě není ta zkušenost.

Speaker 1:

Tím pádem, logicky já musím jinak přistupat k člověku, který je nepolíbený obchodem a jinak k člověku, který už má zkušenosti. Takže sorry, ale ze všech těch online guru, obchodních tady, trenérů, kteří vám zkouší postrčit nějakou magickou vě, čem fungovat. Víte, když poslouchám různé tady online kurzy, online, odborníky na sítivý marketing. Většina z nich ho ani dlouhodobě nedělá, mají ze sebou většinou pár let nějaké pofiderné zkušenosti. A vidím jak tady lidem dávají nějaké názorynou metodu zapracování a startování těch lidí, jak ty lidi vést, a je to univerzálně na všechny.

Speaker 1:

Tam buď chybí praxe může být, anebo ten člověk zkouší vlastně zjednodušit velice komplexní zručnost Rozumíte. Vemte si, že máte profily zájemců o spolupráci ve vašem týmu. Máte maminku na materské, máte studenta, máte člověka který třeba už dělá obchod, máte člověka který třeba je zaměstnanec 20 let a má nějakou mentalitu, nějakou profesi, máte člověka který má už přes 60. Všechny tyhle lidi můžete z začátku vést stejně. Mamma mia, no tak. Takže, kdykoliv vám někdo bude zkoušet písničku prodat, nějaký univerzální návod, pohlaďte ho, popřejte mu mnoho úspěchu a používejte mozek. Protože ta zručnost, ten cit v prstech, ten individuální přístup, ano, máte nějaké základní principy které se používají, jak se ty věci dělají. Ale to je tak za mě jedna polovina toho příběhu.

Speaker 1:

Druhá polovina je právě ta zkušenost a vnímat tu protistranu. Takže, ano, kdybychom si přáli kaama mluví o něčem jiném, protože já s každým člověkem mluvím trochu jinak a přizpůsobuju ten jeho start, tu rétoriku, jak s ním mluvím, jaké třeba používám slovní obraty, tomu, v jaké. A, bohu dík, neurychlíme vývoj těch lidí tím, že jim říkáme hele, produkt neřeš, to není důležitý, je to jáma kterou si na sebe vykopeme a pak do ní spadneme, nejen my, ale i naši lidi, i celý ten tým. To je taková moje, d mě jednoduchý princip. Ale fakt je to více o tom, jak mají bohužel neskušené vedení, které se víc řídí těma rozumovat z internetu a názvěrů, z nich online guru, kteří často nemají žádnou reálnou zkušenost s tímhle A pak často zažívají neuspěchy které by vůbec spolehli na svoji intuici, empatii, komunikaci s lidmi než na nějaké univerzální postupy. To znamená, jak přijdete z tohohle že OK, produkt, produkt a business neexistuje.

Speaker 1:

Ve fázi druhé, business, business a produkt neexistuje. Pak dojete do té, říkám, zralé, dospělácké fáze, kdy člověk si najde právě tu rovnováhu, ten balans. Klidně mi napište ve které fázi toho podnikání jste vy, jestli jste hodně produktový, 100% a marketingový plán pro vás je no, ten biznis je pro vás, takové lidi vydělávají a podobně. Anebo už jste v té fázi 3D, už jste profesionál a chápete že to není o tom, co vy chcete, ale co chce ta druhá strana. Já jsem si všechny tyhle fáze musel projít, jinak bych takhle z toho nebyál, ale zase jsem rád že i třeba se tohle vydostane k někomu, kdo tím prochází, trápí se s tím a neví, jestli třeba je v něm něco špatně nebo co se vlastně děje v tom biznese, a teď třeba najde nějaké odpovědi na s dala. Co jste o toho očekávali, že vám to dá minimálně tu zralost a ten větší nadhled v tom, co se v tom týmu ráno děje a co je potřeba dělat pro to, aby ten tým rostl zdravě. To znamená, abyste měli jak lidi, kteří jsou milovníci fanouci toho biznesu, produktu, toho syst